Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 2138 din data: 16-04-2008 pusa de Ghergar Domnica : · Buna ziua,de ce pe strada Calarasi(la intare pe Aleea Hipocrat) sunt puse 6 containere?
Pun aceasta intrebare in scris pentru ca am dat telefon la primarie,mi s-a spus ca se vor lua masuri si de atunci a trecut o luna.
Containerele care isi au locul acolo sunt trei:pentru blocul B4 si str Calarasi dar alte trei containere, care aprartin blocurilor Z, au fost mutate la noi la usa.Mutarea a reprezentat solutionarea faptului ca unde erau plsate mai inainte(Calarasi colt cu poetului) blocau visibilitatea masinilor la iesirea de pe strada Calarasi.
Rugamintea mea este ca atunci cand se incearca solutionarea unei probleme sa nu se creeze alta.Exista loc pentru cele trei containere la blocurile Z de care apartin.
Nu vreau sa fiu obligata, de fiecare data cand merg acasa, sa trec pe langa mizeria colectata de la toate blocurile si strazile din imprejurimi si necuratata bine de cei de la Polaris.
Multumesc.
Intrebarea nr. 2096 din data: 30-03-2008 pusa de anghel p. : · Va multumim pt.operativitatea cu care ati amenajat spatiul verde de pe str. Voiniclor.
Va rugam sa ne comunicati in ce conditii putem obtine de la dvs.gard viu sau flori ptr a le planta in fata blocului?
Intrebarea nr. 2058 din data: 05-03-2008 pusa de abel iercosan : · buna. aci la noi pe strada vaslui in micalaca e un praf de nu pot sa merg cu copilul pana in parc care e la capatul strazii. degeaba avem parc daca pe strada nu se poate merge pe jos. ce-i drept ca mai vin din cand in cand cu matura ceva angajati de la primarie cred dar nu fac fata. eventual daca ar veni zilnic, poate!se poate face ceva in sensul acesta sa scapam de praful acesta care ne termina plamanii?
va multumesc!
Intrebarea nr. 2056 din data: 04-03-2008 pusa de Liviu BORTA : · Ni sa promis in 2007 ca in parcul blocurilor 18,19,20 din strada hateg nr. 16 se va amenaja si un spatiu de joaca pentru copii, as dori sa stiu cand se va face, deoarece copii se joaca in strada si sunt dispusi la accidente rutiere iar pe aleile blocului deranjeaza pensionarii, asta in afara programului de liniste.MULTUMESC
Intrebarea nr. 2049 din data: 29-02-2008 pusa de ion razvan : · stau la blocul x11 si in fata blocului s-a constuit un parc de joaca pentru copii terenul pe care s-a construit respectivul parc are suprafata de aproximativ 600 mp si parcul are suprafata de 60 mp de ce nu s-a putut construi de la inceput un parc mai mare unde se puteau juca copii cu o masa de tenis de exemplu cum este si in alte zone din cartierul vlaicu? cu stima
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 2138 din data: 16-04-2008 pusa de Ghergar Domnica : · Buna ziua,de ce pe strada Calarasi(la intare pe Aleea Hipocrat) sunt puse 6 containere?
Pun aceasta intrebare in scris pentru ca am dat telefon la primarie,mi s-a spus ca se vor lua masuri si de atunci a trecut o luna.
Containerele care isi au locul acolo sunt trei:pentru blocul B4 si str Calarasi dar alte trei containere, care aprartin blocurilor Z, au fost mutate la noi la usa.Mutarea a reprezentat solutionarea faptului ca unde erau plsate mai inainte(Calarasi colt cu poetului) blocau visibilitatea masinilor la iesirea de pe strada Calarasi.
Rugamintea mea este ca atunci cand se incearca solutionarea unei probleme sa nu se creeze alta.Exista loc pentru cele trei containere la blocurile Z de care apartin.
Nu vreau sa fiu obligata, de fiecare data cand merg acasa, sa trec pe langa mizeria colectata de la toate blocurile si strazile din imprejurimi si necuratata bine de cei de la Polaris.
Multumesc.
|
Raspuns din data de 21-05-2008 : Stimata doamna,
Urmare sesizarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Decizia de amplasare a containerelor in punctul la care va referiti, apartine administratiei publice, terenul apartinand domeniului public. Amplasarea containerelor s-a facut cu respectarea prevederilor legale in materie, respectiv pastrarea unei distante de min.5 m fata de ferestrele locuintelor.
In ceea ce priveste modul de prestare a serviciului, va aducem la cunostinta faptul ca monitorizam continuu aceasta activitate pentru eliminarea unor deficiente cum este cea relatata de catre dumneavoastra.
Pentru eliminarea problemelor de colectare, modernizarea sistemului si asigurarea unor conditii civilizate, a fost elaborat un proiect privind construirea de platforme gospodaresti, betonate, imprejmuite si cu gura de canalizare.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2096 din data: 30-03-2008 pusa de anghel p. : · Va multumim pt.operativitatea cu care ati amenajat spatiul verde de pe str. Voiniclor.
Va rugam sa ne comunicati in ce conditii putem obtine de la dvs.gard viu sau flori ptr a le planta in fata blocului?
|
Raspuns din data de 18-04-2008 : Stimate Domnule,
Urmare intrebarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Material dendro-floricol nu se mai repartizeaza cu titlu gratuit asociatiilor de proprietari, institutiilor, persoanelor juridice si fizice, acesta se va utiliza pentru plantarile comandate de autoritatea publica.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2058 din data: 05-03-2008 pusa de abel iercosan : · buna. aci la noi pe strada vaslui in micalaca e un praf de nu pot sa merg cu copilul pana in parc care e la capatul strazii. degeaba avem parc daca pe strada nu se poate merge pe jos. ce-i drept ca mai vin din cand in cand cu matura ceva angajati de la primarie cred dar nu fac fata. eventual daca ar veni zilnic, poate!se poate face ceva in sensul acesta sa scapam de praful acesta care ne termina plamanii?
va multumesc!
|
Raspuns din data de 19-03-2008 : Stimate Domnule,
Urmare sesizarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
In functie de fondurile disponibile pe anul 2008, se vor programa si executa lucrari de intretinere si reparatii la carosabilul de pe strada Vaslui.
In graficul de lucrari din comanda aferenta lunii martie, sunt prevazute 4 lucrari de maturat manual, pe strada Vaslui.
S-a transmis operatorului de salubrizare S.C.POLARIS M HOLDING S.R.L., sa efectueze lucrarile susmentionate, conform comenzii.
Se vor face verificari asupra modului de executare a lucrarilor.
Centrul de informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2056 din data: 04-03-2008 pusa de Liviu BORTA : · Ni sa promis in 2007 ca in parcul blocurilor 18,19,20 din strada hateg nr. 16 se va amenaja si un spatiu de joaca pentru copii, as dori sa stiu cand se va face, deoarece copii se joaca in strada si sunt dispusi la accidente rutiere iar pe aleile blocului deranjeaza pensionarii, asta in afara programului de liniste.MULTUMESC
|
Raspuns din data de 17-11-2008 : Stimate Domn,
Ca urmare a intrebarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele :
Intrucat locatarii nu au fost de acord cu amplasarea locului de joaca in zona dumneavoastra Primaria Municipiului Arad a amenajat un loc de joaca in apropiere de dumneavoastra langa Scoala Generala nr.6.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 2049 din data: 29-02-2008 pusa de ion razvan : · stau la blocul x11 si in fata blocului s-a constuit un parc de joaca pentru copii terenul pe care s-a construit respectivul parc are suprafata de aproximativ 600 mp si parcul are suprafata de 60 mp de ce nu s-a putut construi de la inceput un parc mai mare unde se puteau juca copii cu o masa de tenis de exemplu cum este si in alte zone din cartierul vlaicu? cu stima
|
Raspuns din data de 18-04-2008 : Stimate Domnule,
Urmare intrebarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Datorita nemultumirii exprimate(in acest sens) de catre unii dintre locatarii din zona respectiva, nu s-a putut amenaja un loc de joaca de dimensiuni mai mari.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
|
|